Spread the love

Sakramentu małżeństwa zasadniczo udziela się w kościele parafialnym.

Spread the love

Sakramentu małżeństwa zasadniczo udziela się w kościele parafialnym. Nasz kościół nie jest kościołem parafialnym, dlatego też sakramentu małżeństwa udzielamy jedynie osobom zaangażowanym w różnego typu duszpasterstwa działające w naszym klasztorze, bądź tym, którzy odbyli u nas przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Osoby te same zwracają się do duszpasterza z prośbą o udzielenie sakramentu małżeństwa. Dopiero wtedy można przystąpić do załatwiania wszelkich formalności. Nie stosujemy więc praktyki odgórnego wyznaczania kapłanów do udzielania ślubów.

Termin z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem należy ustalić osobiście z ojcem, który będzie ślub błogosławił i razem z nim udać się do zakrystii, aby zarezerwować termin w księdze zakrystyjnej, zostawiając dane kontaktowe.

Ślubów w naszym kościele udzielamy tylko w soboty o godz. 13:00 lub 14:30. Nie jest możliwe zawarcie związku małżeńskiego w niedziele ani w święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Do parafii Narzeczonej lub Narzeczonego, w której spisuje się tzw. protokół przedślubny, należy dostarczyć następujące dokumenty obu stron:

  1. – świadectwo chrztu i bierzmowania, które należy uzyskać w parafii chrztu, nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą ślubu;
  2. – świadectwo ukończenia katechezy w szkole średniej;
  3. – dowody osobiste narzeczonych;
  4. – zaświadczenie z USC o zdolności prawnej do zawarcia związku, jeśli ma to być tzw. „ślub konkordatowy” (nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą ślubu) lub odpis zawartego już związku cywilnego;
  5. – świadectwo odbytych nauk przedślubnych oraz zaświadczenie o uczestnictwie w spotkaniach w poradni dla narzeczonych;
  6. – dane personalne świadków ślubu (imię i nazwisko, adres, wiek).

W parafii należy uzyskać zgodę ks. Proboszcza na przyjęcie sakramentu małżeństwa w naszym kościele oraz poprosić o licencję (czyli dokument pozwalający na zawarcie małżeństwa poza własną parafia) wystawioną na Proboszcza parafii p.w. Wniebowzięcia NMP (Bazylika Mariacka) w Krakowie, Plac Mariacki 5 (31-042 Kraków), na terenie której znajduje się nasz kościół.

Po załatwieniu formalności w parafii Narzeczonego lub Narzeczonej, minimum 21 dni przed zawarciem związku małżeńskiego, zgodę własnego proboszcza oraz uzyskaną licencję należy przekazać szafarzowi sakramentu. Na podstawie zgromadzonych dokumentów Przeor skieruje prośbę do Parafii Mariackiej o wystawienie delegacji. Z prośbą Przeora, pozostałymi dokumentami oraz danymi personalnymi swoimi i świadków należy udać się do biura Parafii Mariackiej w Krakowie, aby dokonać wpisu do księgi ślubów oraz uzyskać delegację.

Z ojcem udzielającym sakramentu prosimy osobiście omówić przebieg liturgii.

W dniu ślubu przed Mszą św. proszę dostarczyć do zakrystii kartki od spowiedzi przedślubnej narzeczonych oraz obrączki.

 


 

 

O SAKRAMENCIE MAŁŻEŃSTWA – ZOBACZ

malzenstwo2