Jak się ma współczesna muzyka kościelna – podoba się nam czy nie?

Wolimy stare, choć nieco nieraz ckliwe pieśni czy żywe utwory grane na gitarach przez parafialne zespoły młodzieżowe?

I co na to Pan Bóg? Podobają Mu się te nasze psalmy i hymny? Śpiewamy dla siebie, by „lepiej nam się modliło” czy może – na Jego chwałę?

Jak się okazuje, muzyka kościelna to nie taka prosta sprawa! Możemy się oburzać na nadużycia, mieć swoje upodobania, ale nie wolno nam zapominać, że również tę dziedzinę związaną z liturgią obowiązują pewne reguły.

O tym, DLACZEGO NA ŚLUBIE NIE BĘDZIE ALLELUJA ZE „SHREKA”, a wielu innych utworów organista po prostu grać nigdy nie powinien – opowie o. Grzegorz Doniec, dominikanin.

Ojciec Doniec jest muzykiem-instrumentalistą oraz pasjonatem liturgii i muzyki liturgicznej. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klarnetu. Koncertował m.in. z Orkiestrą Państwowej Filharmonii. W Zakonie, jako wieloletni kantor, uczył śpiewu i był inicjatorem różnych inicjatyw muzycznych, związanych głównie z popularyzacją chorału gregoriańskiego. Swoją pracę magisterską z teologii poświęcił prezentacji muzyki liturgicznej w ujęciu Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Kontynuuje studia licencjacko-doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie. W Szkole Kantorów przy Zakonie Dominikanów prowadzi zajęcia z teologii liturgii i doboru śpiewu liturgicznego.

Zapraszamy 12 stycznia o 18.30 na Mszę św. Potem o 19.15 – wykład!

Było już o człowieku, o Kościele, o katolicyzmie, a ostatnio – o miłosierdziu. W tym roku, sprawdzamy KIEDY MSZA PRZESTAJE BYĆ NUDNA. Wielu katolików rezygnuje z chodzenia do kościoła z banalnego powodu: nudzą się. Jak skończyć z nudą w kościele i zakochać się w Liturgii? O tym w Bazylice Mariackiej!