Przystań, to duszpasterstwo młodzieży licealnej, działające przy klasztorze oo. dominikanów w Krakowie. Jest ono miejscem dorastania, uczenia się współpracy i odpowiedzialności, ale też zawiązywania przyjaźni na całe życie. W Przystani codzienność przepełniona jest obecnością Boga i każdy ma szansę w niej odnaleźć swoją drogę do Niego.

W czasie roku szkolnego organizujemy szereg zajęć i spotkań. Przede wszystkim co niedzielę przygotowujemy Dziewiętnastkę, czyli mszę o godz. 19:00. Na Dziewiętnastce służą nasi ministranci i śpiewa przystaniowa czterogłosowa schola. Ponadto prowadzimy dwuletni kurs przygotowujący do sakramentu bierzmowania. W tygodniu zapraszamy na msze poranne, odbywają się one we wtorki i czwartki o 6:30 w krypcie i wieczorne, w piątek o 19:00 w kapitularzu. Zazwyczaj po mszach jemy wspólne śniadanie lub kolację, w zależności od pory dnia i odmawiamy brewiarz. Organizujemy także różnego rodzaju cotygodniowe spotkania. W czwartki o 19.00 odbywa się Kredens lub ufoLudek, wymiennie, dlatego warto śledzić kalendarz na cały miesiąc umieszczony na naszej stronie. Podczas Kredensu szukamy odpowiedzi na pytania dotyczące Boga, człowieka i naszej wiary. Zaś podczas spotkań ufoLudek uczymy się komunikowania, słuchania, nawiązywania dojrzałych relacji, życia w przestrzeni społecznej.

Natomiast w soboty o 19:00 spotykamy się w celach towarzyskich na wieczorze przy świecach, żeby wspólnie spędzić wieczór śpiewając, rozmawiając i jedząc.

W Przystani działa także redakcja „Dziewiętnastki” – naszego miesięcznika. Każdy z przystaniowiczów może w gazetce umieścić swoje teksty, dotyczące filozofii, rozkim życia, poezji itd. Zatem można pisać, ale też rysować grafikę, upiększając pismo. Jednym słowem każdy może podzielić swoim talentem.

W wakacje i ferie zimowe wyjeżdżamy na obozy: piesze wędrówki, kajaki, rowery, chodzimy także na dominikańską pielgrzymkę. Podczas pielgrzymki jest dużo modlitwy, pieśni, liturgia dnia, konferencje braci, ale także nie brakuje zabawy i dobrego humoru.

W czasie Wielkiego Postu w każdy piątek organizujemy Misterium Męki Pańskiej – rodzaj muzyczno-modlitewnej inscenizacji, pozwalającej na głębsze przeżywanie tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Mój email dla duszpasterstwa: [email protected].

Plan tygodnia:

Niedziela

17:00 – schola

19:00 – Msza w bazylice

Poniedziałek

17:00 i 19:15 – przygotowanie do bierzmowania (rok I)

Wtorek

6:30 – Msza w krypcie i śniadanie

17:00 i 19:00 – przygotowanie do bierzmowania (rok II)

Środa

18:00 – przygotowanie do bierzmowania (rok II)

Czwartek

6:30 – Msza w krypcie i śniadanie

19:00 – Kredens/ufoLudek

Piątek

17:00 – schola

19:00 – Msza w kapitularzu i kolacja

Sobota

19:00 – wieczór przy świecach

 

Jak do nas dołączyć

Generalnie wystarczy chcieć. Do duszpasterstwa zapraszamy licealistów. Przynależność do Przystani jest rzeczą płynną i nie wymaga żadnych formalności. W Przystani można pojawiać się i znikać wedle uznania.

Jeśli chcesz dołączyć do duszpasterstwa, a nie wiesz, jak się za to zabrać, zajrzyj na nasz plan działania i znajdź sobie spotkania, w których chcesz uczestniczyć. Potem przyjdź we wskazane miejsce w odpowiednim czasie i zagadnij kogoś z zebranych – z pewnością wytłumaczy Ci, jakie są warunki uczestnictwa i komu należy zgłosić swoją obecność (jeśli w ogóle jest taka potrzeba). Większość naszych grup jest zupełnie otwarta, ale zdarzają się wyjątki. Np. na kurs do bierzmowania trzeba się wcześniej zapisać, w scholi – dać się przesłuchać, a u ministrantów warto być mężczyzną.