W połowie marca w Krakowie Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje dwie sesje warsztatowe ze słynnymi francuskimi muzykami: weekendową z Marcelem Peresem, poświęconą polifonii franko-flamandzkiej ze słynnego Kodeksu Occo oraz sobotnią z Jean-Étienne’em Langiannim, poświęconą polifonii korsykańskiej.

Kodeks Occo z Marcelem Peresem

Marcowe spotkanie z Marcelem Peresem (14-17.03, czwartek-niedziela) to już drugie warsztaty z zaplanowanego cyklu; pierwsze odbyły się w dniach 10-13 stycznia, a wzięło w nich udział prawie 30 osób. Uczestnictwo w danej sesji nie wymaga jednak obecności na pozostałych: można zapisać się na drugie lub dowolne kolejne warsztaty, w miarę dostępności miejsc. Wybrana data jest nieprzypadkowa: dokładnie w tych dniach Amsterdam będzie obchodził 674. rocznicę cudu eucharystycznego i uliczkami starego miasta w nocy 16 marca znowu wyruszy cicha procesja.

Wspólny projekt Stowarzyszenia Brandsma i Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zakłada przygotowanie zespołu, który wykona wybrane przez mistrza utwory z Kodeksu Occo oraz odpowiadające im liturgicznie utwory chorałowe z oficjum o Najświętszym Sakramencie, których teksty opracował słynny teolog dominikański, św. Tomasz z Akwinu, podczas liturgii ku czci Najświętszego Sakramentu – być może nawet w samym Amsterdamie, jeśli pojawią się możliwości finansowe.

Polifonia korsykańska z Jean-Étienne’em Langiannim

W ten sam weekend – w sobotę 16 marca 2019 – stacjonarne warsztaty z prowadzoną przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny Szkołą Kantorów poprowadzi Jean-Étienne Langianni, pod którego okiem uczestnicy nauczą się utworów samego autora oraz opracowań śpiewu gregoriańskiego w tzw. stylu korsykańskim.

Jean-Étienne Langianni to muzyk, śpiewak i kompozytor samouk. Jest stałym członkiem zespołów Tavagna, Ensemble Organum i Seraphica, który założył w 2007 r. W pracy artystycznej podtrzymuje i popularyzuje muzyczne tradycje Korsyki. Od lat współpracuje z Marcelem Peresem.

Jak się zapisać

Zapisy na obydwie sesje warsztatowe są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale uczestnictwo wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez formularz na stronie www.liturgia.dominikanie.pl.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego, na którą można przekazać 1% podatku, podając numer KRS 0000354036.