W środę 6 listopada, o godzinie 19.30, po raz trzydziesty trzeci zostanie odprawiona w naszej bazylice Msza św. w intencji zmarłych muzyków jazzowych.

Po Mszy św. zapraszamy na koncert zaduszkowy.

Jazzowa msza św. sprawowana w intencji zmarłych muzyków jazzowych jest religijnym wydarzeniem towarzyszącym jednemu z najstarszych festiwali jazzowych na świecie – Krakowskim Zaduszkom Jazzowym. Została zainicjowana w 1987 r. przez
Jana Budziaszka, perkusistę – od tamtej pory odbywa się cyklicznie co rok.

Jan Budziaszek wspomina, że w 1987 roku wypisywał nazwiska krewnych na wypominki, ale na kartce zostało mu wolne miejsce. „Pomyślałem, że szkoda tak pustą kartkę zostawić. Napisałem ‚Louis Armstrong’ i wiele innych wybitnych nazwisk muzycznych” – opowiadał artysta. Następnie zrodziła się myśl, żeby za to wszystko, co dali ludziom ci znakomici muzycy, podziękować mszą św. w ich intencji. 31 lat temu Jan Budziaszek udał się więc do kościoła krakowskich dominikanów i spotkał się z ówczesnym klerykiem Andrzejem Bujnowskim i o. Rafałem Skibińskim OP. Pomysł bardzo im się spodobał.

Nieprzemijający fenomen mszy św. jazzowej potwierdzają jej współorganizatorzy z ramienia dominikanów „Ludzie sami dzwonią i pytają o nią”, podkreślają także szczególny charakter modlitwy powszechnej tego wieczoru – każdy może podejść do mikrofonu i wypowiedzieć nazwisko muzyka, za którego duszę chce się pomodlić.