Dominikański Ośrodek Liturgiczny otwiera swoje drzwi! Zapraszamy w imieniu DOLu do tłumnego przybycia i posłuchania o tym, jak Ośrodek tworzy ekosystem wiary w Krakowie, w kraju i za granicą.

W programie znajdzie się m.in. rodzinna rozśpiewka o. Mirosława Pilśniaka OP, będzie można pomodlić się chorałem gregoriańskim z o. Wojciechem Sznykiem OP, posłuchać opowieści naszych konserwatorów o remoncie ołtarza Trójcy Świętej, czy poznać zakamarki naszych trzech zakrystii z Br. Fabianem Staniszem OP.

Będziecie też mogli posłuchać wykładu o. dra Dominika Jarczewskiego OP o brzydocie pewnych typów architektury i sztuki kościelnej oraz zwiedzić mały acz niezwykle piękny kościółek św. Idziego u stóp Wawelu (którym opiekuje się Fundacja DOL) z jego wieloletnim zakrystianinem, p. Laurentym. Szczegółowy program poniżej.

Prosimy także o przekazanie 1% podatku na Dominikański Ośrodek Liturgiczny, podając numer KRS: 0000354036.

 

11:15-12:00 Perełka u stóp Wawelu. Zwiedzanie kościoła św. Idziego (zbieramy się na pl. im. o. Adama Studzińskiego, u zbiegu ulic Grodzkiej i Podzamcze). Oprowadzać będą Łukasz Miśko OP – rektor kościoła oraz Laurenty Kupiec – zakrystian.

11:30-12:15 Jak przetrwać Mszę w obecności małych dzieci – jak przetrwać Mszę w obecności rodziców? Spotkanie w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12). Zaprasza o. Mirosław Pilśniak OP. Po spotkaniu: Modlitwa w ciągu dnia z Grupą chorałową Vigilantes.

13:00-13:45 Prezentacja prac konserwatorskich przy Wielkim Ołtarzu Świętej Trójcy (Kapitularz, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12). Opowiedzą konserwatorzy dzieł sztuki: Maciej Filip, Aneta Filip i dr Bożena Opiłło.

14:30-15:15 Trzy dominikańskie zakrystie bez tajemnic. Zwiedzanie z dominikańskim zakrystianem (zbieramy się pod kaplicą św. Jacka po Mszy św. o 13:30), poprowadzi Fabian Stanisz OP – zakrystian Bazyliki.

16:15-17:00 Ćwierć wieku na chórze przy Stolarskiej. Rozmowa z dominikańskim organistą o liturgii, jego pracy i trwającym remoncie organów (Kapitularz, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12). Rozmawiać będą Henryk Krawczyk – organista Bazyliki i Łukasz Miśko OP.

17:45-18:30 Brzydkie kościoły i obrażające nas galerie. Religia i sztuka – konkubinat, małżeństwo z rozsądku…? Wykład w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12) wygłosi Dominik Jarczewski OP – wykładowca filozofii współczesnej.

18:30-19:15 Śpiewane nabożeństwo różańcowe (Kapitularz, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12) – poprowadzi Bractwo śpiewacze San Clemente.

9:30-20:30 Poznaj nasze produkty i publikacje. Zapraszamy do Sklepu Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w krużgankach (przy furcie).

Wstęp na wszystkie punkty programu jest bezpłatny i nie wymaga biletów. Można jednak wydrukować bezpłatną wejściówkę, aby mieć pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc siedzących.