Bracia dominikanie oraz Dominikański Ośrodek Liturgiczny zapraszają do wspólnego śpiewu Akatystu ku czci Bogurodzicy. Modlitwa odbędzie się w krakowskiej Bazylice Najświętszej Trójcy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego około godziny 20:45 i ma być transmitowana w internecie.

Bracia studenci z naszego konwentu rozpoczną śpiew Akatystu po Mszy świętej, Nieszporach i Różańcu – wszystkie te celebracje w związku z epidemią korona wirusa i ograniczeniami prawnymi odbywają się za zamkniętymi drzwiami kościoła, na miejscu uczestniczą w nich wyłącznie członkowie naszej wspólnoty zakonnej. Wszyscy wierni są jednak zaproszeni do oglądania transmisji Mszy świętej i Nieszporów na naszym kanale YouTube – a dziś także Akatystu na YouTube i Facebooku Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Akatyst ku czci Bogurodzicy

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2020 bracia dominikanie z Kolegium Filozoficzno-Teologicznego zaśpiewają Akatyst ku czci Bogurodzicy w Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie. Zapraszamy do uczestnictwa w modlitwie za pośrednictwem transmisji internetowej.Tekst i nuty znajdziecie w śpiewniku Niepojęta Trójco (tom I, str. 388). Więcej informacji ➡️ https://w.liturgia.pl/2JrsekB

Opublikowany przez Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny Środa, 25 marca 2020

Akatyst ku czci Bogurodzicy w swojej treści nawiązuje do tajemnicy Wcielenia Syna Bożego, zatem najwłaściwsze jest śpiewanie go przy okazji Zwiastowania, czyli 25 marca.

Akatyst to uroczysty hymn maryjny, popularny w maryjnych nabożeństwach Kościoła prawosławnego, przypominający w pewnych aspektach Godzinki czy Różaniec, odprawiane w Kościele rzymskokatolickim. Słowo „akathistos” oznacza po grecku nabożeństwo, składające się z pieśni pochwalnych ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych, śpiewane przez chór liturgiczny na stojąco. W tej postawie wyraża się gotowość do zaświadczenia o cnotach Matki Bożej i chęć oddania czci jej osobie.

Tekst Akatystu można znaleźć w śpiewniku „Niepojęta Trójco”(tom I, str. 388), który dostępny jest także w formie ebooka w sklepie Liturgia.pl.