Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów oraz krakowscy bracia dominikanie zapraszają na wirtualny Wieczór z fotografiami o. Adama Studzińskiego OP (1911–2008). Spotkanie tłumaczone na język migowy odbędzie się we wtorek 24 listopada 2020 r. o godz. 18.00 i będzie transmitowane na kanale „Dominikanie Kraków” w serwisie YouTube.

Ojciec Adam Studziński zasłynął jako kapelan Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz uczestnik bitwy o Monte Cassino. Jego wojenna wędrówka prowadziła przez Węgry, Jugosławię, Palestynę, Irak, Egipt i Włochy. W okresie komunistycznym o. Studziński objął duchową opieką kombatantów, kresowian i harcerzy. Ponadto prowadził wykopaliska i konserwował dzieła sztuki w krakowskim klasztorze dominikanów i kościele św. Idziego. Dzięki wyeksponowaniu przez zakonnika gotyckiej i romańskiej architektury wiele miejsc w konwencie Świętej Trójcy zawdzięcza swój obecny wygląd. Jedną z największych pasji o. Adama była fotografia – przez ponad 70 lat dokumentował otaczającą rzeczywistość z aparatem fotograficznym w ręku. W latach 2018–2020 konserwacji zachowawczej i digitalizacji poddano ponad 900 negatywów zakonnika, przechowywanych w Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy na wirtualny Wieczór z fotografiami o. Adama Studzińskiego OP (1911–2008). Spotkanie odbędzie się we wtorek 24 listopada 2020 r. o godz. 18.00 i będzie transmitowane na kanale „Dominikanie Kraków” w serwisie YouTube, pod linkiem: https://youtu.be/SekT9I7t4Q0

Kopie cyfrowe fotografii z negatywów poddanych digitalizacji zaprezentują oraz opatrzą komentarzem: mgr Marcin Sanak, pracownik Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów (tytuł wystąpienia: Ziemia Święta na fotografiach o. Adama Studzińskiego OP z lat 1941–1943) oraz dr hab. Marek Walczak, prof. UJ, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (tytuł wystąpienia: O. Adam Studziński jako badacz architektury i konserwator dzieł sztuki w świetle zdjęć z jego archiwum fotograficznego). Wydarzenie poprowadzi o. dr Ireneusz Wysokiński OP, dyrektor archiwum.

Do obejrzenia spotkania zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a szczególnie osoby niepełnosprawne. Dla osób niesłyszących i słabosłyszących przewidziane jest tłumaczenie na język migowy. Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku:

Spotkanie stanowi podsumowanie projektu Digitalizacja negatywów fotograficznych A. Studzińskiego OP z zasobu Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów – III etap, realizowanego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa” w 2020 roku.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dn. 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych