Nasza misja
Odbywane w Kolegium studia są ukierunkowane na głoszenie Słowa Bożego. Mają one pomóc braciom studentom w integralnym rozwoju ich tożsamości i kompetencji naukowych, tak by w wierności katolickiej tradycji, a zarazem w autentycznym dialogu ze światem, mogli oni realizować posługę głoszenia Słowa.
Studentami Kolegium są przede wszystkim dominikanie, ale także bracia z innych zakonów: karmelitów bosych, kamedułów, bonifratrów, benedyktynów i zmartwychwstańców.
2 ½ filozofii + 3 ½ teologii
Pierwsze dwa i pół roku to przede wszystkim czas studiów filozoficznych zakończony wewnętrznym egzaminem z całości filozofii (tak zwane rigorosum). Następne trzy i pół roku to nabywanie kompetencji w teologii, będące bezpośrednim przygotowaniem do dalszych studiów i pracy duszpasterskiej.
Studia trwają 6 lat, kończą się egzaminem i otrzymaniem tytułu magistra teologii.
Dajemy oparcie w tradycji
Krakowskie Studium Generale zostało erygowane w roku 1304 na kapitule generalnej Zakonu Dominikanów w Tuluzie. W latach sześćdziesiątych XX wieku zmieniło swoją nazwę na Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów.
Wykładowcy
Wykładowcami Kolegium są dominikanie – z Krakowa i z innych ośrodków Zakonu (Warszawa, Jerozolima, Rzym, Fryburg Szwajcarski, etc.) – a także pozazakonni specjaliści z różnych dziedzin filozofii i teologii, zarówno duchowni, jak i świeccy.
Status
Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Polskiej Prowincji Dominikanów jest instytutem studiów wyższych w rozumieniu konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium i posiada status „kościelnej szkoły wyższej” na mocy umowy miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki z dnia 1 lipca 1999 r.
Kontakt
Kolegium Filozoficzno-Teologiczne OO. Dominikanów
ul. Stolarska 12
31-043 Kraków
tel./fax 12 423 00 84
www.kolegium.dominikanie.pl
Rektor Kolegium
o. dr Maciej Roszkowski OP
Wicerektor Kolegium
o. dr Robert Plich OP
Sekretarz Kolegium
o. mgr lic. Jacek Pietrzak OP
Zbiory Biblioteki z zasady nie są wypożyczane poza klasztor.
Czytelnicy spoza klasztoru (studenci przygotowujący prace licencjackie, magisterskie i doktorskie tematycznie związane z profilem Biblioteki oraz pracownicy instytucji naukowych, kulturalnych i kościelnych) mogą korzystać ze zbiorów Biblioteki wyłącznie na miejscu, w każdy wtorek (z wyjątkiem lipca, sierpnia i września oraz dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach 9-18 (wejście przez furtę klasztorną, ul. Stolarska 12, skąd należy telefonicznie zgłosić swoje przybycie pracownikowi Biblioteki, tel. wew. 244).